ابوالفضل بیهقی مورّخ، ادیب، نویسنده و پدر نثر پارسی

سمن انجمن یادمان ابوالفضل بیهقی پدر نثر پارسی

ابوالفضل بیهقی مورّخ، ادیب، نویسنده و پدر نثر پارسی

سمن انجمن یادمان ابوالفضل بیهقی پدر نثر پارسی

غرض من آن است که تاریخ پایه ای بنویسم و بنایی بزرگ افراشته گردانم، چنان که ذکر آن تا آخر روزگار باقی ماند.
غرض من از نبشتن این اخبار آن است تا خوانندگان را فایده ای به حاصل آید و مگر کسی را از این به کار آید... و هرکس که این نامه بخواند، به چشم خرد و عبرت اندر این نامه بنگرد، نه بدان چشم که افسانه است.
اما براستی ابوالفضل بیهقی به عنوان یکی از برجسته ترین تاریخ نگاران تمامی ادوار ایران درباره تاریخ چگونه می اندیشید؟ از منظر او، اهمیت و فایده تاریخ چه بود؟ به باور وی، رسالت تاریخ را در چه مواردی باید جستجو کرد؟ در این کوتاه سخن، بنابر آن است تا پاسخی روشن بدین پرسش ها و سوالاتی از این دست داده شود و بدین طریق از ذهن تاریخ نگر این تاریخ نگار پرآوازه، آگاهی بهتری یافت.
اول آبانماه روز ملی ادیب شیرین سخن ، تاریخ نگار منصف ،حقیقت گوی عادل و پدر نثر پارسی ابوالفضل بیهقی گرامی باد. نویسنده: رضا حارث آبادی 09122042389 -09193060873
تلگرام Rezabeyhaghi@

کلمات کلیدی

تاریخ بیهقی

ابوالفضل بیهقی

اول آبان روز ملی ابوالفضل بیهقی

تاریخ بیهقی این مکتوب یال افشان جاوید

ابوالفضل بیهقی استاد مسلم نثر فارسی

روستای حارث آباد سبزوار زادگاه ابوالفضل بیهقی

رضا حارث آبادی

محمود دولت آبادی رمان نویس برجسته سبزواری

محمود دولت آبادی

روستای حارث آباد سبزوار

بیهقی

abolfazlbeyhaghi

abolfazl beihaghi

معلم شهید دکتر علی شریعتی

معلم شهید دکتر شریعتی

مجله اینترنتی اسرارنامه سبزوار

روستای حارث اباد سبزوار

حسین خسروجردی نویسنده معاصر تاریخ وادب فارسی

حسین خسروجردی نویسنده توانای معاصر سبزوار

حسین خسروجردی رمان نویس بزرگ سبزواری

اول آبان ماه روز ملی ادیب شیرین سخن

اول آبان روز نثر فارسی و بزرگداشت ابوالفضل بیهقی در سبزوار

تاریخ نگار منصف

تمین همایش ملی بزرگداشت ابوالفضل بیهقی پدر نثر فارسی

تاریخ بیهقی‌ و تأثیر آن بر ادبیات امروز

روستای حارث اباد شهرستان سبزوار زادگاه ابوالفضل بیهقی

اول آبان روز ملی نثر فارسی و بزرگداشت بیهقی

سبزوار

مجله اینترنتی اسرارنامه

تاریخ بیهقی تصحیح دکتر علی اکبر فیاض

پیوندها

مشکلات کارخانه کمپوست سبزوار برای مردم روستای حارث آباد

 اهالی روستای حارث آباد و بخش روداب و ششتمد سبزوار اعتقاد دارند از زمان انتقال زباله های شهر سبزوار به محل دفن جدید آن واقع در 15 کیلومتری جنوب روستای حارث آباد ،خودروهای حمل زباله با حمل غیر اصولی موجب پخش زباله ها به اطراف شده به طور که جنگل واقع در مسیر به شکل بسیار زننده ای با زباله ها آرایش شده است و مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده اند.
آنها همچنین با اشاره به انبار کردن بخشی از زباله های سبزوار در محل کارخانه کمپوست ( واقع در حاشیه رودخانه کال شور و نزدیکی روستای حارث آباد این شهرستان )پیش از راه اندازی آن، از بوی تعفن زباله و پخش شدن زباله ها به اطراف گلایه مند هستند. و این بوی بد به شدت ازار دهنده می باشد با توجه به عبور حدود 10 دستگاه خودرو سنگین حمل زباله در شبانه روز از مسیر این روستا، و حمل غیر اصولی زباله ها و نپوشاندن و یا پوشش ناقص روی برخی ماشین ها موجب ریختن زباله های تر و خشک و پخش آن به اطراف و ایجاد معضل زیست محیطی در منطقه شده است.و نارضایتی شدید شماری از مردم این روستا و نیز تردد کنندگان از محور حاشیه حارث آباد که سبزوار را به بخش روداب و سایر روستاهای منتهی در این مسیر متصل می کند البته  این مشکل برها توسط اهالی به مسوولان ذیربط از جمله بخشداری ، شهرداری و منعکس شده  اما تاکنون نتیجه ای در برنداشته است.وی همچنین  انبار کردن بخشی از زباله ها در کارخانه کمپوست انجام می شود که البته حدود شش سال قبل طی توافقی با شهرداری و با حضور معاون اداره کل محیط زیست استان قرار شد تا زمان راه اندازی این کارخانه به صورت کاملا استاندراد هیچ زباله ای آنجا دپو نشود.ولی پراکنده شدن زباله های این محل و نیز دود ناشی از آتش زدن زباله در حوالی محل دفن آنها و البته دود ناشی از کورهای اجر پزی نیز از دیگر مشکلات ایجاد شده برای اهالی روستای حارث آباد می باشد
از دیگر معظلات این مشکل می توان به ریختن زباله های در حال حمل از برخی خودروهای حمل زباله و برخورد آن با بعضی خودروها و موتور سیکلت های در حال عبور را از مشکلات ناشی از حمل غیر اصولی زباله ها عنوان کرد و خواستار رسیدگی به آن شد.
البته گاهی شاهد مشکلاتی برای موتور سواران دراثر رد شدن از روی زباله های پرت شده وسط جاده و گاها استفاده دام های اهالی از این زباله ها را از مشکلات ناشی از رعایت نشدن حمل اصولی زباله ها را نیز شاهد هستیم . منظره زشت ناشی از پخش شدن زباله در اطراف جاده ای که روزانه محل تردد چندین دستگاه خودرو است شایسته این مسیر نیست .

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی